Výročí: 25 let od prvního zápasu samostatné české reprezentace

Výročí: 25 let od prvního zápasu samostatné české reprezentace

V sobotu 23. února 2019 uběhlo přesně 25 let od úvodního zápasu samostatné české fotbalové reprezentace. Tým v sestavě se Suchopárkem, Němcem či Kukou tehdy nastoupil k přípravnému utkání v Turecku a zápas skončil výhrou českého týmu 4:1. 

Trenér Dušan Uhrin starší tehdy poslal na trávník jedenáctku Stejskal - Kadlec - Suchopárek, Novotný - Poborský, Látal, Frýdek, Němeček, Němec - Kuka, Siegl. Góly vstřelili v prvním poločase Jiří Novotný a Radoslav Látal, v tom druhém vítězství ČR pečetil dvěma trefami Horst Siegl.

Ve druhém poločase se jako střídající hráči dostali na hřiště také Tomáš Řepka, Daniel Šmejkal, Roman Vonášek a Petr Samec. 

Za uplynulé čtvrtstoletí odehrála česká reprezentace 279 zápasů, z nichž 152 vyhrála, v 55 remizovala a zaznamenala také 72 porážek. Největšími úspěchy fotbalistů ČR bylo stříbro na Euru 1996 a bronz na ME 2004, v roce 2006 hrála reprezentace na dosud jediném MS, a to v Německu.

Nejúspěšnějším střelcem reprezentace je Jan Koller, autor 55 branek. Nejvíce startů zaznamenal brankář Petr Čech, který odehrál 124 utkání.

Nejvyšší výhru (8:1) zaznamenali čeští fotbalisté proti Andoře v roce 2005, největší prohrou (5:1) byl přátelský zápas s Ruskem v září 2018. Po této porážce skončil u národního mužstva trenér Karel Jarolím, kterého vystřídal současný trenér Jaroslav Šilhavý.

Poborský"Vybavuji si utkání v Turecku velmi dobře, nejen proto, že to byl můj první reprezentační start, ale zároveň to byl první zápas samostatné reprezentace," vzpomínal Karel Poborský. 

"Kolem zápasu bylo velké haló, ale také zmatky. Cestovali jsme úplně plný autobusem s novináři, navíc se na poslední chvíli řešily dresy. 

Nevěděli jsme, v čem budeme hrát, a vlastně i v následujících zápasech jsme měli pokaždé jinou sadu, než se to sjednotilo. Ale mně osobně se utkání v Turecku nakonec celkem povedlo. Mám pocit, že jsem nahrával na dva góly," vyprávěl Karel Poborský, jenž zápasem v Turecku odstartoval svou reprezentační kariéru. 

Během následujících deseti a půl roku se jako první z hráčů dostal na metu 100 mezistátních zápasů, když stý start přidal 18. srpna 2004 na Strahově proti Řecku.

Nakonec jich odehrál 118 a vstřelil v nich 18 branek. Tou nejslavnější je jiště lob na EURO 1996 proti Portugalsku, kterým zajistil týmu postup do semifinále turnaje.